. Складна ситуація, в якій нині перебуває український громадянин | Набат-время знать больше

Складна ситуація, в якій нині перебуває український громадянин

Один західний аналітик, реагуючи на нинішні внутрішньоукраїнські дискусії, вжив поняття petty nationalism – «дрібний нацоіналізм», «дрібнонаціоналістичний». Причому не щодо націоналістів, а щодо авторів листа-протесту випускників програми Інституту Кеннана, серед яких, наскільки можу судити за іменами, передусім українські ліберали.

«Дрібний націоналізм» – це веселе поняття, репліка на марксистсько-радянський «petty bourgeois», тобто «дрібнобуржуазний». Будь-кому, хто знайомий з українською історією ХХ століття, від цієї паралелі, думаю, трохи моторошно.

Читайте також: Куди рухається Україна: дискусія про зміни у країні

Але, власне, ось це petty nationalism від західного аналітика щодо українських лібералів є дуже кумедним. Ну бо сьогодні український інтелектуал, експерт, журналіст, письменник, просто громадянин постійно перебуває у складній і майже шизофренічній ситуації – як бути одночасно на боці безпеки країни й на боці свободи індивіда?

І парадокс української ситуації сьогодні в тому, що (кажу дуже субєктивно) ти не можеш бути лібералом і не бути при цьому патріотом (бо йде війна) – і ти не можеш бути патріотом і не бути лібералом (бо війна йде проти антиліберального кремлівського монстра, чия суть полягає в запереченні свобод і прав людини. І якщо війна проти нього, значить ми чимось по суті від нього відрізняємося, так?).

Читайте також: Шлях у нікуди. Йдемо низхідним колом посилення насильства

Маю дуже суб'єктивне відчуття, що непатріотичний лібералізм і неліберальний патріотизм є однаково шляхом у нікуди. Але проблема в тому, що щодо конкретних питань вони (лібералізм і патріотизм) дуже часто в дикому конфлікті. І цей конфлікт йде посередині кожного з нас. Його можна вирішити, він не є фатальним – але вирішувати треба щодня і щосекунди. І це складно.

Чому все це так складно? Тому що ми живемо в складну епоху. І складні епохи дають дві речі: нелінійність і масштаб. У складних епохах стикаються багато різних світів, і дилеми. які постають перед нами, складніші, ніж здається «зовнішнім спостерігачам».

Але для когось масштаб і дилеми цієї країни – це всього лише petty nationalism. Ну що ж, кожен має право на свою сліпоту

Источник

На ту же тему
Виджеты

Это место для ваших персональных виджетов. Ставьте из админки - рубрики, архивы, метки, календарь, свежие комментарии, произвольное меню и др.

Свежие записи
Набат-время знать больше © 2019 ·   Войти   · Наверх