. Козаки зайвого не казали: латинські слова на Гетьманщині | Набат-время знать больше

Козаки зайвого не казали: латинські слова на Гетьманщині

На Гетьманщині гуляло багато латинських слів. Частина з яких походила навіть із кастильського словника. Звісно, мова не про «оковиту» – це вже гоголівська «попса».

От у селі Голінці Прилуцького полку кріпаків називали «мугир». Шо воно за мугир?

– От дурний, привів у хату мугирку…

– Тю, так він же мугиряка. Що з нього взять…

Мугирі – то не козаки. Не міщани й не купці. Мугирями, наприклад, були діди генерального прокурора Михайла Потебенька. Бо кріпаки. Голінські. А в кастильській традиції залежних, нешляхетних людей теж називали «мугир» – жінка, mujer.

Читайте також: Очима очевидця: якою була Україна наприкінці XVII століття

І треба ж такого, щоб мугирями/бабами на Гетьманщині звали кріпаків! І не 200 років тому, а ще під Голодомор, у тій таки Голінці (нині Бахмацький район, Чернігівська область).

Мій дід, як і Потебенько, теж уродженець Голінки. Не мугир/mujer, а козак. З юності повівся з мугирями і став комуністом. Але «кастильської» не забув.

Наприклад, називав поганих футболістів «мудаками». Мати моя – його дочка, що виросла в Сумах – ой як сварилась! Казала дідові, шо то «статевий орган» – не кажи такого!..

Але дід не переймався. Коли хтось із п'яти команд УССР, що грали у Вищій лізі СССР, програвав, то він, крекчучи, вставав із ліжка під телевізором із словами: «От мудаки!»

Чомусь я не вважав, що дід брутальний. Бо так казали по гетьманських селах про непостійних, невдатних до справ людей.

Читайте також: Буддизм по-українськи: наша правічна культура споглядання

У іспанському словнику я знайшов слово «muda» та «mudable» – зміна, мінливість, непостійність. Ну точно ж! Мудаки. То заб'ють гола, то пропустять…

Потім я прозрів: Голінку й Мадрид у часи Самойловича та Мазепи ріднили єзуїти та латина. І хоч діло давнє, а перчені слова так просто не забувалися. Mujer, mudable – поховалося у скринях козаків до теперішнього часу. До діда Петра.

І Потебенько, й футбол – така марудна справа… Щоб пояснити все – треба старого словника.

Мугирі та мудаки. Козаки зайвого не казали

Источник

На ту же тему
Виджеты

Это место для ваших персональных виджетов. Ставьте из админки - рубрики, архивы, метки, календарь, свежие комментарии, произвольное меню и др.

Свежие записи
Набат-время знать больше © 2019 ·   Войти   · Наверх