. «У Донецьку, Горлівці, Макіївці центри були російськомовні, а на околицях буяло українське життя» — Іван Дзюба | Набат-время знать больше

«У Донецьку, Горлівці, Макіївці центри були російськомовні, а на околицях буяло українське життя» — Іван Дзюба

Вівторок, 26 липня 2016
17:33

Історія

«У Донецьку, Горлівці, Макіївці центри були російськомовні, а на околицях буяло українське життя» — Іван Дзюба

 
Коментувати
Роздрукувати

Донеччина вже не дуже належить до українського світу. Вона була більш українською. Навіть у Донецьку, Горлівці, Макіївці центри були російськомовні, а на околицях буяло українське життя. Не кажучи вже про північ області, про Слов’янськ.

Про це дисидент Іван Дзюба розповів в інтерв’ю журналу «Країна» 2011-го. Сьогодні академіку виповнюється 85 років.

Автор: Андрій ШМАТОВ

За його словами, злам настав за Хрущова, коли прийняли закон про мову навчання у школах. Почався масовий перехід у російськомовні школи — а за тим і все інше пішло.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Всю одежонку, все белье перещупали. Подштанники в том числе. А вчера вызвали к генералу»

«Погано, що в нас між регіонами майже немає культурного обміну. Лише кілька разів на Донеччині київський Театр імені Франка виступав, а в решті там засилля російських колективів. Як ми інакше повернемо цей регіон у свій інформаційний простір?»

З якогось часу, каже Іван Дзюба, він скрізь і всюди почав говорити українською.

«Прийшов до цього не через віру в ідіотську тезу, що українська мова на другому місці за милозвучністю після італійської — це все дурня. Через почуття справедливості. Українською тоді говорив хто? Санітарки, двірники, підсобні працівники. А вище всі вже, як правило, російськомовні. Я відчув це як велику соціальну й національну несправедливість».

Автор: Андрій ШМАТОВ

Іван Михайлович вважає, що якби в Києві одного дня на вулиці 20% населення заговорили українською, то це була б та критична маса, після якої українською завтра заговорили б 80%. Бо всі прекрасно вміють, але — не заведено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Жителі Донбасу не за ДНР чи ЛНР, не за Україну чи Росію, а за мир»

Нагадаємо, у грудні 1965 року у відповідь на масові арешти української інтелігенції Іван Дзюба написав трактат «Інтернаціоналізм чи русифікація?», в якому доводив, що компартія в Україні перейшла на позиції російського великодержавного шовінізму. 1972 року його відрахували зі Спілки письменників України, згодом — позбавили волі на 5 років.

Про націю, середній клас інтелектуалів, перший обшук і розмову Івана Дзюби з Віктором Януковичем читайте у матеріалі «Ми — двомовні, а нас за це називають націоналістами».

Источник

На ту же тему
Виджеты

Это место для ваших персональных виджетов. Ставьте из админки - рубрики, архивы, метки, календарь, свежие комментарии, произвольное меню и др.

Свежие записи
Набат-время знать больше © 2019 ·   Войти   · Наверх