. Напої з кофеїном були популярні в Америці з 750 року — вчені | Набат-время знать больше

Напої з кофеїном були популярні в Америці з 750 року — вчені

Пʼятниця, 11 вересня 2015
13:50

Історія

Напої з кофеїном були популярні в Америці з 750 року — вчені

 
Коментувати
Роздрукувати


Керамічна посудина для напою з плодів какао, бл. 750 року н.е. Фото: Patrick D. Lyons / Arizona State Museum

Патриція Кроун (Patricia Crown) з Університету Нью-Мексико встановила, що мешканці північного заходу сучасної Мексики і південного заходу США як мінімум з 750 року регулярно вживали два напої, що містять кофеїн. Один з них робився з плодів дерева какао. Інший був відомий у індіанських народів як «чорний напій», його готували з листя і стебел певного виду гостролиста Ilex vomitoria.

Слід зазначити, що «чорний напій» використовувався виключно в ході певних ритуалів. Часто це питво викликало блювоту, що вважалося частиною церемонії, тому європейці дали рослині, з якого робили напій, латинську назву, яка в перекладі означає «гостролист блювотний». Проте пізніше було встановлено, що питво, приготоване з Ilex vomitoria, саме по собі блювоти не викликає. Ефект був наслідком додавання індіанцями якихось інших трав або ж просто був пов’язаний з тим, що «чорний напій» пили після тривалого посту. З близькоспорідненої рослини Ilex paraguariensis, яка росте в Південній Америці, роблять відомий напій мате. Основними діючими речовинами в «чорному напої», як і в какао, були кофеїн і теобромін.

Група вчених на чолі з Патрицією Кроун досліджувала 177 фрагментів керамічних посудин з даного регіону, що датуються VIII — XIV століттями, і на 40 з них виявила сліди кофеїну і теоброміну. Результат цікавий тим, що ні гостролист, ані дерево какао не ростуть у цьому регіоні. Гостролист поширений на узбережжі Мексиканської затоки і у Флориді, дерево какао зустрічається в Мексиці, але дещо південніше. Тому автори дослідження припускають, що як какао-боби, так і листя гостролиста служили важливими об’єктами міжнародної торгівлі, що зв’язувала сучасну Арізону і Нью-Мексико з Мезоамерикою.

Іншим свідченням такої торгівлі дослідниця вважає кістки червоних ара (Ara macao), знайдені археологами в багатьох поселеннях південного заходу США. Цей вид папуг, як і деякі інші, служив у доколумбовій Америці престижним подарунком, тому в ході міжплемінних обмінів дарами папуги часто виявлялися далеко від місць свого проживання. У природі червоний ара на території США не зустрічається.

Источник

На ту же тему
Виджеты

Это место для ваших персональных виджетов. Ставьте из админки - рубрики, архивы, метки, календарь, свежие комментарии, произвольное меню и др.

Свежие записи
Набат-время знать больше © 2018 ·   Войти   · Наверх